En naturlig språkstig för alla barn – svenska införs från årskurs ett

En naturlig språkstig för alla barn – svenska införs från årskurs ett

04.11.2026

Att Kristinestad är en tvåspråkig stad ska synas i allt vi gör, även i våra skolor. För att ge alla barn samma möjligheter till lärande har stadsstyrelsen beslutat att finskspråkiga elever ska börja läsa svenska redan i årskurs ett från och med hösten 2027.

Tvåspråkigheten är en av Kristinestads främsta styrkor. I vår stad är den levande och naturlig i vardagen – vi hör lika mycket svenska som finska på stan, i butikerna och i möten med grannar. För många av våra barn är det redan självklart att röra sig mellan språken, till exempel när de deltar i fritidsaktiviteter som leds på det andra inhemska språket.

En naturlig övergång från småbarnspedagogiken till skolan

I våra daghem finns det redan en fin tradition av tvåspråkighet. Samtliga daghem i Kristinestad är fullständigt tvåspråkiga och vi har personal med både svenska och finska som modersmål på varje avdelning. Barnen får möta både svenska och finska på ett lekfullt och naturligt sätt. För att den tvåspråkiga utvecklingen ska fortsätta på ett naturligt sätt är det viktigt att språket inte "försvinner" under de första åren i grundskolan.

Genom att införa svenskan i årskurs ett skapas en obruten språkstig från småbarnspedagogiken och direkt vidare in i skolan. Tidigare har våra finskspråkiga elever fått vänta till årskurs fyra eller sex innan de börjat läsa svenska, vilket ofta leder till att den naturliga språkkänsla de byggt upp under daghemstiden går förlorad. Nu får barnen i stället möjlighet att kontinuerligt bygga sin språkliga kompetens.

Barnens bästa i centrum

Beslutet utgår från barnens bästa och principen om likvärdighet. Sedan flera år läser svenskspråkiga elever finska från årskurs ett, och nu införs samma möjlighet för de finskspråkiga eleverna som tidigare börjat i fjärde eller sjätte klass. På så sätt får alla barn i staden samma start och samma förutsättningar att lära sig det andra inhemska språket.

Språkkunskaper är en värdefull resurs som man har med sig genom hela livet. Ju tidigare ett barn får börja lära sig ett språk, desto lättare och mer naturligt går det.

En god grund i svenska språket bedöms också underlätta för de finskspråkiga eleverna senare i skolgången, bland annat när det är dags att lära sig engelska.

En strategi för hela staden

Beslutet är en del av ett större strategiskt arbete för att stärka vår tvåspråkiga profil i hela kommunen. Genom att alla elever får lära sig det andra språket från samma startpunkt skapas en starkare gemenskap mellan barnen och en djupare förståelse för varandra. Det lägger grunden för ett naturligt samarbete och en större sammanhållning som sträcker sig långt utanför klassrummet.

För eleverna i årskurs ett innebär beslutet en timme svenskundervisning per vecka. Det är en investering i barnens framtid som ger bättre möjligheter i studierna, i arbetslivet och i ett samhälle där det är naturligt att kunna båda språken.

Kort om beslutet:

  • Vad: Svenska införs som A1-språk för finskspråkiga elever från årskurs 1.
  • När: Gäller de elever som börjar i årskurs 1 hösten 2027 eller senare.
  • Varför: För att skapa likvärdighet mellan eleverna, stärka språkstigen från daghem och ge alla barn samma grund för sin utveckling.
Gå till "Aktuellt"