Samspelskurs med Roger Tallroth 14-15.3.2026

Kursen fokuserar på samspel och lyssning, samt harmonisering, stämspel och melodispel inom framförallt folkmusik

Välkommen på en tvådagarskurs med gitarristen Roger Tallroth. Kursen kommer att kretsa runt samspel och lyssning, samt harmonisering och stämspel. Men också melodispel. Vi ser gärna att du behärskar ditt instrument och har en viss vana av gehörsbaserad inlärning.

Roger Tallroth var med och bildade trion Väsen 1989 som spelade tillsammans i trettio år. Roger har också utvecklat sitt eget sätt att spela gitarr genom åren. I början av 90-talet kom han fram till ett unikt sätt att stämma in och stränga sin 12-strängade gitarr, och han har aldrig slutat utforska nya sätt att spela. Andra gitarrister har skapat begreppet “Tallroth-stämning” efter Rogers sätt att stämma gitarren.

Det är omöjligt att överdriva den inverkan Roger Tallroth spel har haft genom åren för nya strängspelare i den skandinaviska/nordiska traditionen.
Repertoaren under kursen är folkmusikinriktad och det går bra att delta på de flesta instrument men är du osäker på om du kan vara med på ditt instrument, så mejla till oss!
Prisinformation
60€
Arrangör
Lappfjärds Folkhögskola
Lappfjärdsvägen 765, 64300, Lappfjärd

Telefon0408456870
E-postlafo@krs.fi
Webbplatshttp://www.kristinestad.fi/lafo
Närmaste tidpunkt
14.03.2026 kl. 09:30 - 16:30
Plats för evenemanget
Lappfjärds folkhögskola
Lappfjärdsvägen 765, 64300, Lappfjärd

Övriga tidpunkter
15.03.2026 kl. 09:30 - 14:00
 
 

Evenemangen importeras automatiskt från Österbottens evenemangskalender