Pohjanmaan hyvinvointialueen uutisia (4.-12.12.2024)
4.12.2024:
Opioidia sisältäviin lääkelaastareihin liittyy merkittävä yliannostuksen riski
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea varoittaa opioidilääkelaastareihin liittyvästä hengenvaarallisesta yliannostuksen riskistä, jos opioidilääkelaastari altistuu ulkoiselle lämmölle. Viimeisen kymmenen vuoden aikana Fimean tietoon on tullut viisi tapausta, joissa fentanyyliä sisältävä laastari on aiheuttanut saunomisen yhteydessä myrkytyskuoleman.
Lue koko uutinen hyvinvointialueen verkkosivustolla.
9.12.2024:
Masennuksen ja ahdistuksen hoitoa on kehitetty merkittävästi
Perustason mielenterveyspalvelut ovat kehittyneet merkittävästi Pohjanmaan hyvinvointialueella kuluneen kahden vuoden aikana. Valtakunnallinen Terapiat etulinjaan -hanke on mahdollistanut henkilöstön kouluttamisen laaja-alaisesti eri menetelmiin.
Lue koko uutinen hyvinvointialueen verkkosivustolla.
12.12.2024:
Influenssakausi lähestyy – moni riskiryhmään kuuluva ei ole vielä ottanut rokotetta
Riskiryhmiin kuuluville on edelleen saatavilla maksuttomia kausi-influenssa- ja koronatehosterokotuksia. Jos rokotuksen ottanut sairastuu, tauti on useimmiten lieväoireinen.