
ÖVPH-uutiset: Vesirokkorokotus, vaihdevuosineuvonta, ikäihmisten palvelut ja luennot
Vesirokkorokotus kuuluu nyt myös aikuisten kansalliseen rokotusohjelmaan
1.8.2026 alkaen vesirokkorokotus kuuluu myös aikuisten kansalliseen rokotusohjelmaan. Tavoitteena on suojata niitä harvoja aikuisia, jotka eivät ole sairastaneet vesirokkoa tai saaneet rokotetta aiemmin. Rokotus on erityisen tärkeä voimakkaasti immuunipuutteisille henkilöille, raskautta suunnitteleville sekä vuosina 2000–2005 syntyneille.
Vesirokko on erittäin tarttuva tauti ja voi aiheuttaa vakavia komplikaatioita erityisesti raskaana oleville ja henkilöille, joilla on heikentynyt vastustuskyky. Rokote annetaan kahtena annoksena vähintään kolmen kuukauden välein. Se suojaa sekä vesirokolta että sen jälkitaudeilta, kuten ihoinfektioilta, keuhkokuumeelta ja aivotulehdukselta. Rokottaminen vähentää myös vyöruusun riskiä myöhemmällä iällä.
Useimmat yli 50-vuotiaat ovat sairastaneet vesirokon, joten he eivät yleensä tarvitse rokotusta. Jos olet epävarma, oletko sairastanut vesirokon, tieto löytyy usein perheenjäseniltä.
Lue koko uutinen Pohjanmaan hyvinvointialueen verkkosivuilta.
Luento 8.9.: Sydän hälytyskellona ja nivelrikko & selkäydinkanavan ahtauma
Pohjanmaan hyvinvointialue jatkaa Hyvä toimintakyky Pohjanmaalla – arjen valinnoilla on merkitystä -luentosarjaansa kaksikielisellä luennolla 8.9. klo 18–20. Aiheina ovat Sydän hälytyskellona sekä Nivelrikko ja selkäydinkanavan ahtauma. Luennoitsijoina toimivat kardiologi Kenth Vikström sekä fysiatrian erikoislääkäri ja johtava lääkäri Annica Sundberg. Lisäksi vapaa-aikakoordinaattori Hanna Aarnio kertoo kunnan hyvinvointia ja terveyttä edistävästä harrastustoiminnasta.
Luento järjestetään Alavetelin koululla, eikä ennakkoilmoittautumista tarvita. Tilaisuutta voi seurata myös etäyhteydellä Teamsin kautta.
Luentosarja jatkuu syksyn aikana aiheilla, jotka käsittelevät vammaisten henkilöiden tukea, unta ja hengitystä sekä mielen kuormittumista.
Lue koko uutinen Pohjanmaan hyvinvointialueen verkkosivuilta.
Hallitus käsittelee ratkaisua ikäihmisten palvelujonoihin
Pohjanmaan hyvinvointialueen hallitus käsittelee 31.8. ehdotusta, jolla pyritään lyhentämään ikäihmisten palvelujonoja ja parantamaan asumispalvelujen saatavuutta. Tavoitteena on, että asumispalvelupaikan saaneet asiakkaat pääsevät palvelun piiriin nykyistä nopeammin ja että terveyskeskusosastoilla odottavien asiakkaiden määrä vähenee.
Ehdotuksen mukaan ympärivuorokautisen palveluasumisen paikkoja lisättäisiin 34:llä, samalla kun intervallipaikkojen määrää vähennettäisiin 18:lla. Keskussairaalaan suunnitellaan myös uutta yleislääketieteellistä osastoa, jonka toiminnassa painottuvat opetus, harjoittelu ja yhteistyö oppilaitosten kanssa. Lisäksi selvitetään uusien hoitopaikkojen perustamista muistisairaille henkilöille, joilla on haastavia käyttäytymisoireita.
Lue koko uutinen Pohjanmaan hyvinvointialueen verkkosivuilta.
Vaihdevuosioireisten hoitoon pääsy helpottuu
Pohjanmaan hyvinvointialue käynnistää syyskuun alussa uuden vaihdevuosineuvonnan. Palvelu aloitetaan pilottina Vaasassa, Mustasaaressa, Maalahdessa ja Korsnäsissä, ja tammikuusta 2027 alkaen se on tarkoitus laajentaa koko hyvinvointialueelle. Pohjanmaa on ensimmäinen hyvinvointialue Suomessa, joka tarjoaa tämänkaltaista palvelua.
Vaihdevuosineuvonta tarjoaa tukea, ohjausta ja hoitoa esimerkiksi kuumiin aaltoihin, hikoiluun, univaikeuksiin, väsymykseen, aivosumuun, mielialan vaihteluihin ja limakalvojen kuivuuteen. Tarvittaessa asiakas voidaan ohjata terveydenhoitajan, kätilön tai lääkärin vastaanotolle, ja myös hormonihoitoa voidaan määrätä.
Yhteyttä palveluun voi ottaa hyvinvointialueen verkkosivujen sähköisellä lomakkeella tai ÖVPH-sovelluksen kautta. Yhteydenottoihin vastataan viikon kuluessa. Tavoitteena on helpottaa avun saamista vaihdevuosioireisiin ja vahvistaa naisten terveyden tukea.
Lue koko uutinen Pohjanmaan hyvinvointialueen verkkosivuilta.