Hyvinvoinnin palvelualue

Tervetuloa meille!

 

Jotkut ovat miettineet, mitä eroa on kaupungin hyvinvoinnin palvelualueella ja Pohjanmaan hyvinvointialueella.

Hyvinvoinnin palvelualue työskentelee terveyttä edistävän toiminnan parissa ja sen alaisuuteen kuuluvat kansalaisopisto, Lapväärtin kansanopisto, liikuntatoiminta, kulttuuri- ja museotoiminta, kirjastotoiminta, nuorisotyö sekä työllisyys- ja kotouttamispalvelut. Tavoitteemme on luoda yhteisöllisyyttä, elinvoimaa ja mielekästä vapaa-ajantoimintaa kunnan asukkaille. Uskomme, että jos ihminen voi psyykkisesti hyvin, myös keho voi paremmin. Pohjanmaan hyvinvointialue puolestaan tarjoaa terveydenhuollon palveluja.

Kristiinankaupunki tarjoaa monipuolisia vapaa-ajanmahdollisuuksia ja järjestää monia erilaisia tapahtumia. Vilkas yhdistyselämä on yksi Kristiinankaupungin valttikorteista.

 

Hyvinvoinnin palvelualueen kanslia:

Käyntiosoite: Läntinen Pitkäkatu 34B
Postiosoite: PL 13,
64 101 Kristiinankaupunki

Kanslian aukioloajat arkipäivisin klo 9-11 ja 13-15.

Löydät meidät myös sosiaalisessa mediassa. 

Hyvinvointijohtaja Emilia Mattsson Nortamo 
emilia.mattsson.nortamo@krs.fi , puh.040 667 9597

Sihteeri Alexandra Teir
alexandra.teir@krs.fi, puh. 040 1544 805 

Vt. kansalaisopiston rehtori Johan Gulin
johan.gulin@krs.fi, puh. 040 776 6530

Vt. kirjastotoimenjohtaja Leena Eränen
leena.eranen@krs.fi, puh. 040 675 5020

Kulttuurisihteeri Riitta Raikio-Söderlund
riitta.raikio-soderlund@krs.fi, tfn 040-5085 230

Museonjohtaja Tarja Aurell
tarja.aurell@krs.fi, puh. 040 848 6550

Nuorisotyön toiminnanjohtaja Jessica Bårdsnes
jessica.bardsnes@krs.fi, puh. 040 508 5240

Liikunnan toiminnanjohtaja Anders Wahlberg
anders.wahlberg@krs.fi, puh. 040 5244 418

Vt. rehtori Lappfjärds folkhögskola Casper Sahlström
casper.sahlstrom@krs.fi, puh. 040 845 6870

Kotouttamiskoordinaattori Anette Hakala
anette.hakala@krs.fi, puh. 040 628 8030

 ledningsgruppen