Kulturföreningar och aktörer

Konstföreningen Spectra 
Galleri Spectra
Skolgatan 10
64100 Kristinestad
Hemsida: www.artspectra.pp.fi

Kontaktperson:
ordf. Pekka Latva
Lammashaantie 9
64700 Östermark
tfn 050 359 4916, latvapekka@gmail.com

 

Bio Dux
Sjögatan 21, 64100 Kristinestad

Hemsida: www.biodux.fi
Facebook: https://Elokuvateatteri-Bio-Dux

 

Kristiinankaupungin Teatteriyhdistys

Kontaktperson:
ordf. Markku Auronen
puh. 045 650 9447, markku.auronen@pp.inet.fi

 

Svenska Odlingens Vänner
Felénska huset
Strandgatan 53
64100 Kristinestad

Kontaktperson:
ordf. Carl-Anders Lundberg 
Östra långgatan 23
64100 Kristinestad
tfn 040 508 5251, canne.lundberg@pp.inet.fi

 

Brahegården r.f., 040 038 3030
Östra långgatan 45
64100 Kristinestad
svenskaforeningenbrahegarden@gmail.com

www.brahegarden.com

 

Kolibrin Tanssin Tuki
Reija Backlund, 045 671 1864
Backlundsgränd 2
64100 Kristinestad
reija.backlund@gmail.com

 

Kristiinankaupungin merihistorian yhdistys
Christer Norrvik, 040 359 0450
Östra långgatan 29
64100 Kristinestad
christer.norrvik@pp.inet.fi

 

KRS-TV rf
Benjamin Kalliomäki
krstv.info@gmail.com

Hemsida: www.kristinestad.tv/sv/live
Facebook: www.facebook.com/krstv

 

Sydbottens Natur och Miljö rf
Sonja Grönholm, 050 309 8925
Fredrikasvägen 10
64100 Kristinestad
sonja.gronholm@korsholm.fi

 

Pohjola - Norden i Kristinestad
Lisbeth Saxberg-Blomqvist, 040 840 8585
Vargstigen 1
64100 Kristinestad
lisbeth.saxberg-blomqvist@krs.fi

 

Suupohjan Kehitysvammaisten Tuki 
Tarja Uusitarkka, 040 821 3736
Kauhajoentie 761
64850 Möykky

 

Suupohjan Suomi-Venäjä seura ry.
Johanna Koivuniemi, 0400 620 772
61800 Kauhajoki
johanna.koivuniemi@elisanet.fi

 

Historiskaföreningen Stella Polaris rf
Historiallisyhdistys Stella Polaris rf
Jukka Kangasniemi, 040 5010754

 

Stiftelsen Helge och Tauno Miettunen / Kulttuuritalo Dux
Marina Grindgärds, 040 820 2077
Vargstigen 1
64100 Kristinestad
marina.gringards@gmail.com

 

KULTTUURI- JA RAKENNUSPERINNE

Kristinasällskapet - Kristiinaseura
Dennis Rundt, 045 235 7552
Strandgatan 14
64100 Kristinestad
dennis.rundt@gmail.com

 

Christina Nova
Seija Hurskainen, 0400 463 426
Parkgatan 1 A 2
64100 Kristinestad
seija.hurskainen@gmail.com

 

Mameluck
Terttu Pesonen, 0400 927 868
Tjöckvägen 278
64100 Kristinestad
terttu.pesonen@pp.inet.fi

 

Pro Kirkkokatu 1 B
Liisukka Oksa, 050 375 6403
Östra långgatan 26
64100 Kristinestad
liisukka.oksa@gmail.com