Idrottsföreningar

Idrottsföreningar

Motions- och idrottsföreningar i Kristinestad

Förening/grupp

Verksamhet

Hemsida

Kontaktperson

Boccia Team

boccia

 

Åke Gussén, 040 7280 360

Föreningen Folkhälsan i Kristinestad

simundervisning, motionsgrupper, friskvård

www.folkhalsan.fi/kristinestad

Annika Heikkilä, 040 544 1313, annika.heikkila(at)folkhalsan.fi

Föreningen Folkhälsan i Lappfjärd

simskola, Mimosel, motionskampanjer, friskvård

www.folkhalsan.fi/lappfjard

Åsa Norrvik, 040 590 5846

Föreningen Folkhälsan i Sideby

sommarsimskola, Mimosel, friskvård

www.folkhalsan.fi/sideby

Britt-Inger Hanses, 040 593 1433, bihanses(at)gmail.com

Föreningen Folkhälsan i Tjöck

simskola, gymnastik, motionsgrupper, friskvård

www.folkhalsan.fi/tjock

Annica Eklund, 0400 898 024

IF Länken Friidrott

friidrott för juniorer, seniorer och veteraner

www.iflanken-friidrott.com/

Henrik Ådjers, 050 305 9469

IF Länken Ski

skidsport

http://lankenski.sporttisaitti.com

Micael Gröndahl, 040 8344 606

Kristiinan Naisvoimistelijat

gymnastik för barn och vuxna, vattengymnastik

http://kristiinannv.nettisivu.org

Anne Haavisto, 040 558 4020

Kristiinanseudun Palveluskoirakerho

hundklubb med lydnadsträning och terrängträning

http://krsseudunpkkerhory.blogspot.fi/

Tarja Ranta, 045 6519 414, howitazzun(at)gmail.com

Kristiinan Urheilijat

friidrott, skidning, badminton, veteransektion

http://kristiinanurheilijat.sporttisaitti.com

John Rajasalo  John.Rajasalo@blomberg.fi      0505919281

 

Kristiinan Urheilijat/simsektion

simundervisning

http://kristiinanurheilijat.sporttisaitti.com

Maarika Rosenback, maarikakeski-hannula@hotmail.com

Kristiinan Urheilusukelluskerho Aquanaut

vattendykning

http://aquanaut.nettisivu.org

Pertti Harju, 0400 721 843, pertti.harju(at)gmail.com

Kristinestads Hockey Team

ishockey

 

Christer Malinen, 040 755 2030, christermalinen(at)gmail.com

Kristinestadsnejdens Ryttare

ridning

www.kristiinanseudunratsastajat.com

Sanna Kaitamäki, 040 5144 809, isokoivu(at)gmail.com

Kristinestads segelförening

båtbesiktningar, tävlingar, kurser, resor

http://kristinestad.com

Leif Sjöqvist, 0405912 551, lsjoqvist@gmail.com

Krs segelförening/paddlingssektionen

paddlingskurser, utfärder

http://kristinestad.com/melojat.htm

Paavo Sallinen, 050 322 4399, paavosallinen(at)hotmail.com

Lappfjärds gymnastikförening

gymnastikgrupper för motionärer o tävlingsaktiva

 www.lgf.idrott.fi

Patricia Bergkulla, 040 5567 521, pbergkulla(at)hotmail.com

OK Kristina

orientering

http://okkristina.idrott.fi

Rune Bergström, 050 4210 492, rune.bergstrom(at)nordautomation.fi

Salar Fiskeklubb

fiske

www.salar.fi

ny ordf -15 Jani Kirveskangas 0405361280 kirves81@hotmail.com

SC Saragoza

innebandy för herrar, damer och juniorer

www.scsaragoza.fi

Mats Backlund, 040 517 6278, scsaragoza(at)scsaragoza.fi

Sporting Kristina

fotboll

www.sportingkristina.com

Kjell Kankaanpää ordf, Kaj-Christer Ingves, 040 833 4450, kaj-christer.ingves(at)kaskinen.fi

Tjöck Idrottsklubb

friidrott, skidning

https://sites.google.com/site/tikidrottsklubb/

Nina Hagback ordf. Niklas Thomasfolk, 050 3536 122, niklas.thomasfolk(at)krsnet.fi

       

Uppdateringar anders.wahlberg@krs.fi

Uppdaterat 12.10.2017, klockan 14.49, Anders Wahlberg.